flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Відсутність освіти не перешкоджає самозахисту - ВС

17 червня 2021, 15:42

Для здатності особи самостійно здійснювати своє право на захист достатньо такого стану психічних функцій та емоційно-вольової сфери, що забезпечить правильне відображення нею дійсності і створить передумови для повноцінної інтелектуальної діяльності.

Такий висновок зробив Касаційний кримінальний суд у справі №404/5472/19, розглядаючи скаргу адвоката щодо порушення права на захист. Він стверджував, що суди попередніх інстанцій не звернули уваги на те, що у його підзахисного немає повної середньої освіти, приховавши необхідність обов’язкової участі захисника.

Однак ККС зауважив, що матеріали провадження не містять ні письмових, ні усних клопотань засудженого про участь захисника. Навпаки, він давав послідовні показання, визнав вину, щиросердно розкаявся, що і було враховано судом під час призначення покарання.

Як зауважив ККС, до обставин, що впливають на здатність особи здійснювати право на захист і можуть бути з’ясовані з документально підтверджених відомостей, належать: інвалідність певної групи, встановлена щодо психічного захворювання; перебування на обліку в психоневрологічному диспансері або навчання в школі для розумово відсталих дітей. Також це може бути визнання медичною установою особи такою, що страждає хронічним алкоголізмом, наркоманією, а тому має певні розлади поведінки та психіки.

Тож відсутність повної середньої освіти, на думку ККС, до таких обставин не належить і жодним чином не перешкодила здійсненню права на захист.

 

 

джерело ЗіБ