flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

«Роботу суду буде належно оцінено, коли суспільство сприйме її», – заступник Голови ВССУ Станіслав Кравченко

26 серпня 2015, 09:35

 05 серпня 2015 року заступник Голови ВССУ Станіслав Кравченко взяв участь у роботі круглого столу на тему «Відкритість суду», організованого Національною асоціацією адвокатів України за підтримки Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» та в рамках спільної ініціативи «Захист прав людини в кримінальному процесі».

Метою проведення заходу було обговорення спірних питань в організації роботи судів та напрацювання пропозицій для ефективної співпраці між судами та суміжними правовими інститутами.

До участі у дискусії були запрошені представники Адміністрації Президента України, Генеральної прокуратури України, Державної судової адміністрації України, Національної школи суддів України, Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Національної академії внутрішніх справ України, Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні», громадських організацій, адвокатури.

У своєму виступі заступник Голови суду висловив переконання у тому, що зміни в судовій системі України розпочалися, інше питання – що не все залежить від судів і суддів. На довіру до судової влади впливають і показники виконання судових рішень, і законодавчі приписи, і фінансування судів.  Ці питання не належать до компетенції судової влади, але, на жаль, вони формують довіру до неї.

«Відкритість суду. Відповідальність суду. Самоочищення суду. Це ті заклики, що лунають постійно. Говорячи: суди нічого не роблять – ми часто забуваємо про два фактори: суб’єктивний – те, що ми в силах зробити і змінити, та об’єктивний – те, що від нас не залежить.

До прикладу, візьмемо питання «самоочищення» і категоричні висновки про те, що судді не бажають нести відповідальність за незаконні дії, якщо такі мали місце. Що ми маємо на сьогодні? Лише нещодавно Вища кваліфікаційна комісія суддів і Вища рада юстиції розпочали розглядати подання щодо дисциплінарної відповідальності, звільнення. До цього більше року вони не працювали. Тому давайте надамо їм час, щоб повною мірою оцінити результати проведеної роботи. Адже питання звільнення судді – це законодавчо закріплений порядок і процес.

Щодо відеофіксації процесу судових засідань, то дії керівництва ВССУ категоричні. Ми чинимо виключно так, як каже закон, який передбачає гласність і відкритість судового провадження та його повне фіксування технічними засобами. Разом із тим бувають випадки, коли необхідно частково обмежити відеофіксацію судового процесу. Наприклад, порядок допиту свідків в судах першої та апеляційної інстанцій. Розголошення відомостей, наданих одним свідком, може мати наслідком втрату сенсу допиту іншого. І такі процесуальні моменти варто розуміти», – наголосив Станіслав Кравченко. 

Станіслав Іванович також підтримав ідею представників громадських організацій щодо фіксування судового процесу. У ВССУ розглядається можливість встановлення стаціонарних камер для повного фіксування судового процесу, адже, за словами заступника голови суду, це допоможе оперативно реагувати на порушення, некоректну поведінку учасників процесу.

«На мою думку, відкритість суду, про яку ми всі говоримо – це не лише можливість безперешкодно пройти до приміщення чи зали суду в якості слухача, а й створення в Україні повноцінного інституту присяжних з розширенням категорій справ та можливостей. Проте це питання потребує законодавчого врегулювання», – зауважив заступник Голови суду.

Позитивним, на думку Станіслава Кравченка, є формування суддівського досьє,  в якому буде реально відображено професіональний рівень судді, відповідність поведінки судді правилам суддівської етики тощо.

«Зрозуміло, що у справі завжди є дві сторони. І, природно, одна зі сторін буде незадоволена судовим рішенням. Тому має бути розуміння суспільства до судів, а судів – до людей, адже ми живемо в одній країні», – резюмував Станіслав Кравченко.